Obiekty kreślone w Autocadzie mogą być umieszczane na różnych warstwach. Warstwy można wyobrazić sobie, jako przezroczyste kalki nakładane na siebie w określonej kolejności.

Do każdej warstwy jest przypisany kolor, szerokość i rodzaj linii. Wybrane warstwy można zamykać, zamrażać i zmieniać ich widoczność, a to wszystko po to, aby ułatwić sobie pracę z rysunkiem.

 

Jak pewnie wiesz, uczę zupełnie zielonych jak ogarnąć techniczne zawiłości w maksymalnie prosty sposób i pomagam przyszłym i obecnym projektantom w kreśleniu rysunków w AutoCADzie. W tym wpisie chcę Tobie przyblizyć, dlaczego skuteczna praca na warstwach w Autocadzie jest taka ważna?

Czy w tej chwili:

  • widzisz chaos na swoim rysunku, masz dużo przypadkowych warstw z innych rysunków.

  • każdy obiekt, taki jak meble, wymiarowanie, symbole roślin, teksty są na innej warstwie lub wiele z nich jest na jednej warstwie.

  • szerokości linii nie wyświetla się tak jak byś chciała/-ał, a po wydruku linie są wykreślone w przypadkowych grubościach.

  • tworzysz własne warstwy, ale zapominasz o nadaniu każdej z nich innego koloru lub wiele z nich ma ten sam kolor.

Od lat pracuję z osobami, które doświadczają tego samego. W momencie kiedy otrzymali pomoc w tworzeniu i skutecznej pracy na warstwach w programie AutoCAD, ich rysunki się zmieniły:

 

  • Nauczyli się tworzyć warstwy i sprawnie przełączać się z warstwy na warstwę kreśląc nową grupę obiektów. Warstwy pomagają szybko modyfikować rysunek poprzez zmianę ich widoczności.

  • Zdobyli umiejętność dobierania odpowiednich szerokości linii. Wykreślony rysunek po wydruku w wybranej skali będzie zawierał odpowiednie dla ciebie szerokości linii.

  • Pamiętają o zróżnicowanej kolorystyce warstw. Technika kolorowych warstw pomaga dopilnować prawidłowe umieszczanie elementów na warstwach.

WARSTWY AUTOCAD

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć szkolenie.  

3 powody, dlaczego jest to tak absolutnie ważne (z mojej dotychczasowej praktyki):

Wiem, że możesz się zastanawiać czy temat warstw jest w ogóle istotny w Twojej pracy kreślarskiej? Czytaj dalej, wierzę,że cię to zaciekawi.

 

1

Nie stosowanie warstw w projektach architektoniczno- budowlanych, czy przy projektach wnętrz i zagospodarowania ogrodów to podstawowy błąd który ma wpływ na czas, który przeznaczasz na projekt.

2

To pierwszy i najczęstszy błąd, który wskazują inni bardziej doświadczeni projektanci w pracowniach projektowych, przeglądając projekty młodych kreślarzy.

3

W projekcie stworzonym na warstwach jest szybsza możliwość  modyfikacji wykreślonych elementów pod względem rodzaju i szerokości linii, co pozwala na zmiany tych funkcjonalności do wszystkich już wykreślonych elementów za sprawą jednego kliknięcia.

Te powody są moim zdaniem najważniejsze, bo przecież nie jedyne.

A jak z Tobą teraz?

Zdawałaś/-eś sobie z tego sprawę, że skuteczna praca na warstwach ma tak duże znaczenie jeśli chodzi o szybsze kreślenie rysunków technicznych w AutoCADzie?

Czy to brzmi znajomo?

Czy Ty tak jak ja kiedyś widziałaś/-łeś u siebie w rysunkach technicznych „bałagan” i wszystkie wykreślone elementy były na jednej warstwie i do tego w jednym kolorze lub kilku kolorach? chcesz coś zmienić, zaznaczyć jedną z grup obiektów na przykład teksty, wymiarowanie to klikasz pojedynczo każdy z tych elementów?

Ja tak robiłam kiedyś i to wcale nie było fajne. Rozumiem twoje zniechęcenie do tego programu, bo przecież wszyscy mówią że jest trudny do nauczenia – ja mam inne zdanie, ale o tym później.

Czy chciałabyś/-byś przestać marnować swój czas i energię na tego typu działania i przyspieszyć swoją prace z rysunkiem? Chcesz już świadomie tworzyć warstwy  i nadawać im określone właściwości tj. kolor, szerokość linii i rodzaj linii, aby wydruk i sam projekt w Autocadzie spełniał twoje preferencje graficzne?

Jeśli tak, to potrzebujesz skutecznie tworzyć projekty z wykorzystaniem warstw, aby w łatwy i szybki sposób zarządzać widocznością grup obiektów na danych warstwach oraz zmieniać ich kolory, szerokości i rodzaje linii.

A co najważniejsze – zrozumiesz działanie ustawień warstw i już nie będziesz się obawiać,że coś zepsujesz w swoim projekcie.

Oto główne znaki, że naprawdę potrzebujesz zacząć kreślić rysunki na warstwach:

  • Zapominasz umieszczać dane elementy na konkretnej warstwie, bo nie tworzysz nowych warstw,

  • Nie masz wypracowanego systemu tworzenia i pracy na warstwach,

  • Nie wiesz, jakie określać szerokości linii dla danych grup elementów.

1

Zastanów się jakie grupy elementów kreślisz w projekcie, zapisz je.

 

WNĘTRZA

Jeśli projektujesz wnętrza, twoje warstwy mogą nazywać się:

ŚCIANY ISTNIEJĄCE-tu kreślisz tylko krawędzie ścian po inwentaryzacji w rzutach z góry, przekrojach za pomocą linii lub polilinii;

ŚCIANY PROJEKTOWANE – tu kreślisz krawędzie ścian które chcesz zaprojektować i mają zostać wykonane podczas prac remontowych;

WYMIAR- tu umieszczasz tylko elementy wymiarowe po to aby np. za pomocą żarówki wyłączyć na jakiś czas wymiarowanie jeśli z jakiś powodów ich chwilowo nie potrzebujesz.

I tak kolejno tworzysz następne warstwy dla nowych grup obiektów, które wprowadzasz na rysunek.

OGRODY

Przykładowe nazwy warstw w projektach zagospodarowania ogrodów:

BUDYNKI ISTNIEJĄCE – tu kreślisz obiekty, które już istnieją na działce;

GRANICA OPRACOWANIA – linia lub polilinia, która wyznacza obszar którym się zajmujesz i może ona być przerywana;

POWIERZCHNIA UTWARDZONA – tu może zaliczać się kostka brukowa lub inne powierzchnie utwardzone, które przedstawiasz jako różne rodzaje kreskowania, dla rozróżnienia użytego materiału;

KRZEWY PROJEKTOWANE – nowe nasadzenia, symbole krzewów w postaci kółek lub innych przygotowanych wcześniej bloków.

I tak można stworzyć własną indywidualną listę warstw, którą można w trakcie doskonalenia warsztatu kreślarskiego zmieniać, aby z czasem wypracować swój własny standard.

STANDARD GRAFICZNY to wypracowana własna szata graficzna, która jest powtarzana w każdym nowym projekcie. Dotyczy on tych samych nazw warstw, grubości lini, zastosowanych fontów, rodzajów kreskowań i ustawień stylów wymiarowania oraz wydruku. To Twój indywidualny styl graficzny.

Proste!

Chcesz więcej?

 

Kliknij w poniższe zdjęcie, aby zapoznać się programem szkolenia „SKUTECZNA PRACA NA WARSTWACH W AUTOCADZIE”. Wierzę, że to materiał, który pomoże także Tobie.

Zobacz opinie uczestniczek, które wzieły już udział w szkoleniu:

Ela

projektantka ogrodów

„Szkolenie już przerobiłam. Rany jak dużo nowych wiadomości – niesamowicie dobrze, konkretnie i w przejrzysty sposób tłumaczone!

Do tego miły spokojny głos – moje dzieci słuchając z oddali  o warstwach, myślały że słucham audiobooka.

Dziękuję za dodatkowe materiały. Sporo nowych rzeczy się dowiedziałam”.

Joanna

projektantka ogrodów

„Dzięki szkoleniu nie boję się wejść w ustawienia warstw, bo wiem gdzie co i jak. Już przećwiczone na jednym malutkim projekcie. Lepszej nauczycielki nie znajdziecie.

Po lekcjach z Eweliną będziecie śmigać w AutoCadzie.

Prosty język przy trudnej tematyce. Spokój i opanowanie. Brak pośpiechu”.

WARSTWY AUTOCAD

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć szkolenie.