Projektantko, tworzysz, kreujesz, przelewasz pomysły kreślarskie z kartki papieru do AutoCADa. Wiesz, że estetyczny rysunek to dziś podstawa. Teorię rysunku technicznego masz w małym paluszku. Jakość estetyczna jest bardzo ważna, bo przyspiesza pracę twoją i innych projektantów. Jest kreślarską wizytówką.
A Ty chcesz być uważną projektantką.
Dziś w tym wpisie podpowiem tobie jak szybko rysować w AutoCadzie i zmniejszyć ilość błędów na rysunkach. Dam Tobie pierwsze trzy wskazówki jak ich unikać, a o kolejnych możesz przeczytać w bezpłatnym e-booku.
Chcesz tworzyć estetyczne rysunki.
Chcesz poprawnie korzystać z narzędzi AutoCADa.
Chcesz kreślić szybciej i oddać projekt na czas.
Chcesz znać i używać więcej przydatnych narzędzi AutoCADa.
Chcesz się zaprzyjaźnić z programem, żeby nie rwać włosów z głowy, gdy coś nie wychodzi, a czasu coraz mniej.
Projektowanie w AutoCADzie jak i winnych programach graficznych zajmuje dużo czasu i pochłania energię. Ale czy nie za to kochamy nasz zawód, projektantko? Lubię się uczyć i doświadczać, czasami jest to bardzo powolne, ale efekt zawsze jest satysfakcjonujący.
Tworzymy, aby dać upust swojej kreatywności i chęci uczenia się nowych umiejętności. Pokaże ci jak zmniejszyć błędy i zacząć szybciej rysować.
Jak szybko rysować w AutoCadzie – 3 błędy i ich rozwiązania
01
WARSTWY używaj krótkich nazw
Błąd numer 1 – jeśli nadajesz warstwom długie nazwy lub podobne. Powoduje to nie potrzebne zamieszanie. Nazwy warstw nie wyświetlają się w całości na liście w panelu lub w menadżerze warstw dopóki jej nie rozciągniemy.
W związku z tym nie widzisz w całości długiej nazwy. Często można się pomylić i dany element narysować na innej warstwie niż docelowo chcieliśmy.
Rozwiązanie:
Najbardziej godne uwagi jest aby stworzyć listę najczęściej używanych warstw, zapisać w notatniku lub utworzyć plik dwg bez rysunku, zapisać go, jako plik szablonu DWT.
Korzystaj z szablonu wielokrotnie tworząc nowy plik. Więcej o szablonach i kolejnych wskazówkach piszę w bezpłatnym e-booku tutaj.
02
BLOKI twórz bloki na warstwie „0”
Błąd numer 2 – tworzysz indywidualne bloki na nowej warstwie z zdefiniowanymi właściwościami – kolor, szerokość i rodzaj linii.
W rezultacie po wstawieniu takiego bloku na przykład w innym pliku ten blok nie przejmie właściwości bieżącej warstwy, na którą wstawiasz blok, a warto, aby tak się stało.
Takie działania budują chaos, wstawiane bloki są na różnych warstwach. Unikaj tego.
Rozwiązanie:
Gdy taki blok wstawisz w innym pliku to on automatycznie przejmie właściwości warstwy bieżącej i wraz z wstawianiem bloku nie doda się kolejna warstwa, która w rezultacie może się nie przydać a będzie zwiększać ilość nieużywanych warstw.
03
ZOOM przybliżaj, powiększaj rysunek
Błąd numer 3 – gdy niewystarczająco blisko powiększasz rysunek to ograniczasz swoje dokładne kreślenie. Pracując na małym zbliżeniu rysunku zwiększasz prawdopodobieństwo, że linie będą zakrzywione, bez całkowitych wymiarów, na przykład kilka miejsc po przecinku.
Niewystarczające zoomowanie może też mieć wpływ na poprawne kopiowanie elementów i wstawianie ich w odpowiednie miejsce.
Na co ma jeszcze wpływ ten błąd dowiesz się więcej z bezpłatnego e-booka tutaj.
Rozwiązanie:
Jeśli rysunek oddali się zbyt mocno, i trudno go znaleźć wpisz w wierszu poleceń:
zoom / kliknij: enter / w / kliknij: enter
Jest to polecenie zoom wszystko, które sprawi, że twój rysunek powiększy się do wielkości ekranu.
Można korzystać także z ikony Zoom Wszystko:
Jeśli nie masz widocznego paska Zoom wyciągnij go z górnego paska menu:
Narzędzia / Paski narzędzi / AutoCAD / Zoom
Proste, prawda?
Podsumowując wierzę, że znalazłaś tu przydatną wiedzę dla siebie i będziesz mogła od razu wykorzystać nowe umiejętności w swoich rysunkach!
Kolejne 10 wskazówek jak szybciej rysować w Autocadzie znajdziesz w bezpłatnym e-booku – POBIERZ go klikając na zdjęcie poniżej.
Nie byłabym sobą gdybym nie zapytała która wskazówka i rozwiązanie był dla ciebie najciekawsze ( z pobranego ebooka lub tego wpisu)? A może chcesz sie podzielić swoimi doświadczeniami? Daj znać w komentarzu!