Jak zrobić linie spadku w Autocadzie, linie, która symbolizuje linie spadku wzniesień, skarp.

Zobacz jak za pomocą prostych podstawowych narzędzi tj.:

  • SPLAJN

  • LINIA

  • SZYK WZDŁUŻ ŚCIEŻKI

przygotujesz taką linie w programach cad – ZWcad, GstarCAD, AutoCad, AutoCad LT.

Poniżej w nagraniu video, pokazuje krok po kroku jak wykonac linie spadku.

Jak narysowac linię spadku?

1. Wybierz z panelu RYSUJ narzędzie SPLAJN i kolejno obrysuj na mapie skarpę/wzniesienie które jest widoczne. Dopasuj kształt splajnu jeśli jest taka potrzeba.

2. Narysuj dwie linie prostopadłe do splajnu-jedna dłuższa, druga krótsza. Mogą to byc linie o określonej długości i odległością miedzy sobą. Dostosuj te wartości tak aby linia spadku była dobrze widoczna po wydruku, nie zlewały się ze sobą lub nie były za szerokie/długie itp.

zdjecie ekranu autocad z narysowana linia spadku

3. Wybierz z panelu ZMIEŃ narzedzie SZYK WZDŁUŻ ŚCIEŻKI

4. Na komunikat ’wybierz obiekty:’ wybierz pierwszą linie do utworzenia szyku.

5. Na komunikat ’wybierz krzywą definiującą:’ wybierz (kliknij) splajn, w momencie klikania na splajn pokaże ci się proponowany układ szyku, na wstążce pojawi się edytor szyku. Dostosuj ilośc linii i odległośc pomiędzy nimi według swoich preferencji.

 

[kliknij strzałkę w prawo aby przejśc na kolejne zdjęcia]

6.Dostosuj ilośc linii i odległośc pomiędzy nimi według swoich preferencji. Zatwierdź ustawienia klawiszem ENTER. Te same czynności powtórz z drugą linią.

 

[kliknij w zdjęcie aby powiększyc]

W nagraniu video powyżej zobaczysz jak narysowac linie na przykładzie z udostępnionym ekranem AutoCADa.

I jak Ci poszło?

Szyk wzdłuż ścieżki możesz wykorzystać do tworzenia innych linii np. do lini zabudowy, do stref konserwatorskich. Krzywą definiującą może być linia, polilinia, łuk. Obiektem który leży na/nad krzywą definiującą może być dowolny obiekt/blok, może być wypełniony kreskowaniem lub pełnym kolorem. Jest tu duża dowolność. Każdy szyk można rozbić, ale już ponownie nie wrócisz do szyku, musisz ponownie go wykonać, lub cofnąć operację. Tutaj na instagramie pokazuje jak można edytować szyk bez jego rozbijania 🙂

Efektywnego rysowania.