Tekst jest dla osób, które pierwszy raz zainstalowały pana AutoCADa na swoim komputerze. Dla tych, co dostali go w spadku z całą jego zawartością lub chcą dowiedzieć się jak usprawnić pracę z panem AutoCADem.
Przeprowadzę cię przez podstawowe ustawienia, i pokaże obie, jakie warto poznać i umiejętnie wykorzystać w kryzysowych sytuacjach.
JEDNOSTKI
Pierwsze na liście są jednostki, choć nic się nie stanie, jeśli ustawisz je w drugiej kolejności np. przy tworzeniu bloków lub ustawień do druku.
Okno do ustawień jednostek w AutoCADzie wywołasz wpisując na klawiaturze polecenie
JEDN kliknij ENTER
Lub przejdź do ikonki MENU w lewym górnym rogu pana AutoCADa i kliknij ją, aby rozwinąć listę (patrz poniżej)
Zdecydowanie jest szybciej wpisać z klawiatury pol. JEDN niż klikać trzykrotnie w poszukiwaniu okna do ustawień jednostek. Pisze o dwóch metodach abyś mogła/mógł wybrać tą odpowiednią dla siebie.
Ok, masz otwarte okno do ustawień jednostek, ale jeszcze chce Tobie przekazać jedną zasadę:
OBIEKTY RYSUNKOWE (u mnie to plany mpzp, rzuty, przekroje, elewacje obiektów budowlanych) RYSUJ W NATURALNYCH JEDNOTKACH, co ro znaczy:
OBIEKTY RYSUNKOWE (u mnie to plany mpzp, rzuty, przekroje, elewacje obiektów budowlanych)RYSUJ W NATURALNYCH JEDNOTKACH, co ro znaczy:
Na rysunku z branży mechanicznej 160 jednostek to 160 mm
Na rysunku z branży architektoniczno-budowlanej 160 jednostek to 160 cm
Na rysunku z branży urbanistycznej 160 jednostek to 160 m, bo mapy geodezyjne są metryczne.
PODSUMOWUJĄC:
Przed rozpoczęciem rysowania należy zdecydować, jakiej wielkości na rysunku będzie odpowiadała jedna jednostka rysunku. Utwórz rysunek w rzeczywistym rozmiarze zgodnym z jednostkami rysunku, których chcesz użyć.
Tak na dobrą sprawę nie ma znaczenia, w jakich jednostkach kreślisz projekt, staje się to ważne w chwili:
- Przygotowywania projektu do druku i ustawianiu skali opisu tekstu.
- Definiowaniu i wstawianiu bloków do projektu.
Optymalne ustawienia jednostek dla branży architektoniczno-budowlanej znajdują się poniżej:
rys
Po zakończeniu wszystkich ustawień kliknij OK, okno się zamknie.
Jeśli twoją jednostką w ustawieniach programu są mm a przy tworzeniu bloków jednostki będą inne to blok po akceptacji się pomniejszy lub powiększy względem skali rysunku, który kreślisz.
WNIOSKI:
1.Ustaw jednostki na mm, bo w ustawieniach do druku masz do wyboru mm lub cale. Pan AutoCAD jest programem milimetrycznym.
2. Przy definiowaniu bloków skontroluj czy jednostki ustawień bloku są identyczne jak jednostki programu.
Zagadnieniami, na które warto zwrócić uwagę to ustawienia w oknie OPCJE.
Aby wywołać okno OPCJI kliknij prawym przyciskiem myszy w dowolnym miejscu w polu modelu ( tam gdzie rysujesz) i na końcu rozwiniętej listy wybierz OPCJE
Będziemy tu dłużej. W pierwszej kolejności omówimy zakładkę OTWORZ I ZAPISZ kolejno SYSTEM, PARAMRTRY UŻYTKOWNIKA, WYBÓR wiec nie zamykaj tego okna. Co w opcjach dla nas architektów i projektantów jest kluczowe? Bo jak widzisz jest tam kilka zakładek.
OTWÓRZ I ZAPISZ [1.]
Z doświadczenia i różnych przygód komputerowo-projektowych już wiem, że w tej karcie warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe ustawienia:
- jeśli współpracujesz z innymi projektantami, którzy posiadają niższą wersję AutoCADa to w polu ZAPISZ JAKO wybierz niższą wersję programu np. AutoCad 2010/LT2010 lub jeszcze niższą jeśli wymaga tego współpracownik.
Zmiana ustawienia typu pliku pozwoli Tobie na każdorazowy zapis pliku do niższej wersji bez pamiętania o zmianie przy każdym zapisie nowego projektu. Gdy to ustawisz nie będziesz już otrzymywać informacji zwrotnej, że twój plik dwg nie otwiera się na innym komputerze.
2. W polu ŚRODKI OCHRONY PLIKU zaznacz opcję AUTOMATYCZNY ZAPIS [oznaczanie nr 1.] i jego liczbę minut zmień na około 5-7 minut w zależności jak szybko rysujesz. W 5 minut można już naprawdę dużo wykreślić.
3. Zaznacz również opcję [oznaczenie nr 2.] TWÓRZ KOPIE ZAPASOWĄ PRZY KAŻDYM ZAPISIE
Powyższe ustawienia pozwolą na odzyskanie niektórych zmian w rysunku, jeśli w sposób niekontrolowany zamknie się oprogramowanie lub nie planowo dystrybutor energii wyłączy zasilanie. Uwierz to się zdarza w najmniej pożądanym czasie.
Jeśli opcje TWÓRZ KOPIE ZAPASOWĄ PRZY KAŻDYM ZAPISIE masz zaznaczoną to przy każdym pliku nazwaprojektu.dwg tworzy się dodatkowy plik nazwaprojektu.bak aktualizowany po każdym zapisie pliku nazwaprojektu.dwg. Baki to „magiczne” pliki, które pomogą Ci, gdy stracisz pierwotny plik nazwaprojektu.dwg np. ulegnie zepsuciu z przyczyn technicznych, nie będziesz mogła/mógł go naprawić a w rezultacie końcowym już go nie otworzysz. Nie życzę Ci tego. Przeczytaj, co się stało u mnie.
[blockquote align=left]
[/blockquote]Kreśliłam inwentaryzację pałacu w Nawrze. Dostępna była wersja papierowa. Potrzebowałam elektroniczną, która posłuży, jako podkład do pracy dyplomowej. Etap prac był bardzo zaawansowany.Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn technicznych program nagle się zamknął.Pliku .dwg już nie otworzyłam, pojawił się komunikat, że plik jest uszkodzony.
W kryzysowej sytuacji maszyna wygrywa, ale nie w ostatecznej rozgrywce. Na pomoc przychodzą wspomniane baki.
Jak to zrobić?
Klikasz 1x nanazwaprojektu.bak, aby móc edytować jego nazwę i zmieniasz rozszerzenie/słowo bak na dwg i zatwierdzasz enter. Program zapyta Cię „czy na pewno chcesz zmienić rozszerzenie” wybierz TAK
W tym momencie masz odzyskany kawał swojej roboty projektowej. Rzecz bardzo prosta a dla niektórych może i banalna, ale dla początkujących użytkowników wiedza o bakach niezbędna i obowiązkowa.
SYSTEM [2.]
Rysunek u pana AutoCADa długo się ładuje i masz przy tym trudności w sprawnym poruszaniu się po nim. Rysunek ciężko pracuje, mimo że nie masz go aż tak zaawansowanego. Jest na to sposób.
W oknie OPCJI przejdź do zakładki SYSTEM.
W polu wydajność kliknij na WYDAJNOŚĆ GRAFIKI i w polu ustawienia efektów WŁĄCZ przyspieszenie sprzętowe. Jak na zdjęciu poniżej.
Do włączania przyspieszenia sprzętowego służy również w prawym dolnym rogu, w pasku stanu ikona wydajności grafiki oznaczona symbolem:
Jeśli ikona podświetla się na niebiesko [1] znaczy to, że jest włączone przyspieszenie sprzętowe. Ikona nie jest widoczna na pasku to, aby ją włączyć kliknij w symbol hamburgera [2] w prawym dolnym rogu pana AutoCADa, rozwinie się lista i zaznacz WYDAJNOŚĆ GRAFIKI [3].
W karcie PARAMETRY UŻYTKOWNIKA warte uwagi są USTAWIENIA PRAWEGO PRZYCISKU MYSZY, które pozwolą na wykorzystanie tego przycisku do akceptowania i zakończenia poleceń bez konieczności przechodzenia druga ręką na ENTER z pozycji klawiatury.
Kliknij USTAWIENIA PRAWEGO PRZYCISKU MYSZY, po czym zaznacz opcje jak na poniższym zdjęciu.
Pamiętaj, że w każdym momencie te ustawienia można zmienić, jeśli uznasz, że są one dla ciebie nie przydatne lub przysparzają pewnych nieudogodnień.
POMOCE RYSUNKOWE [4]
Nadszedł czas na trochę kosmetyki pana AutoCADa. Przejdź do zakładki pomoce rysunkowe i spójrz w pierwszej kolejności na USTAWIENIA AutoSnap.
Ustawienia AutoSnap [1] to automatyczne przyciąganie obiektów, które pomaga w precyzyjnym kreśleniu projektów (np. linia łączy się z kolejna linią końcami lub pod danym kątem)
Zaznaczona opcja ZNACZNIK wyświetla symbol geometryczny (u mnie żółty„kwadrat”), kiedy rysowana jest np. kolejna linia, która będzie przyciągana do istniejącej. Gdy jest Odznaczona ta opcja automatycznie „kwadrat” nie będzie wyświetlany i wizualnie będzie to sprawiało trudności w kreśleniu.
Rozmiar znacznika AutoSnap [2] – Zmień go przesuwając suwak w prawo lub lewo. Testuj, jaka wielkość znacznika Tobie odpowiada. Każdy ma inne preferencje.
Rozmiar celownika [3] można go dostosować do indywidualnych potrzeb pod warunkiem, że w ustawieniach AutoSnap zaznaczona jest opcja wyświetl celownik AutoSnap.
USTAWIENIA Auto Track [4] są to linie pomocnicze (w domyślnych ustawieniach po pierwszej instalacji zielone przerywane linie pojawiające się w trakcie kreślenia [1] np. .lini/polilini ) dzięki którym można kreślić linie pod określonym kątem bez potrzeby wpisywania wartości konta. Kliknij na ikonę śledzenie biegunowe [2] aby ją aktywować, podświetli się na niebiesko, rozwiń listę [3] i wybierz interesujący Cię zbiór kątów.
WYBÓR [5]
Ostatnia z omawianych tu kart opcji, w której zmienimy ustawienia dotyczące uchwytów oraz efektu ich zaznaczania.
Rozmiar wskaźnika zbioru zadań [1] – jest to zbiorowe zaznaczanie wielu elementów na rysunku
Widoczny jest obszar niebieski i zielony ( kolorystykę również można zmienić w ustawieniach efektu wizualnego [numerek]
Tryby wyboru [2] – pozostaw ustawienia domyślne lub testuj każdą z opcji i wybierz dla siebie najwygodniejsze ustawienia. Warto tu zwrócić uwagę na zaznaczona opcje Lasso, która umożliwia zaznaczanie obiektów dowolnym obrysem odręcznym, gdy przytrzymany jest lewy przycisk myszy.
Rozmiar uchwytów [3] – są to elementy geometryczne „kwadraty i prostokąty” wypełnione kolorem. Widoczne po zaznaczeniu elementu np. linii, okręgu itp.
Kolory uchwytów [4] – jeśli chcesz zmienić kolorystykę to kliknij w kolory uchwytów [4] i wybierz ulubione.